Nadwrażliwość dotykowa


Dotyk w życiu człowieka

Dotyk jest zmysłem, który rozwija się jako pierwszy. Już od około 8. tygodnia ciąży.  pojawia się wrażliwość dotykowa. Skóra wykształca się z ektodermy i jest największym organem naszego ciała. Czucie powierzchniowe pojawia się najpierw na twarzy - dziecko początkowo odbiera bodźce ustami i nosem, co można także zaobserwować później u niemowląt. Pod koniec ciąży maluch odczuwa już bodźce w obrębie większości części ciała, a także odbiera takie informacje jak: ciepło, zimno, ucisk i ból. Do końca ciąży jedynie niewrażliwa na dotyk pozostaje część powierzchni głowy (czubek i tył) oraz pleców, co odgrywa ważną rolę w przebiegu porodu.

System dotykowy odpowiada m.in. za: 

Czucie powierzchniowe odgrywa więc ogromną rolę w codziennym funkcjonowaniu, pozwalając nam na interakcję z otoczeniem, odczuwanie przyjemności z dotyku, ochronę przed niebezpieczeństwem oraz budowanie relacji międzyludzkich poprzez dotyk i gesty. Odpowiednia integracja bodźców dotykowych jest również kluczowa dla harmonijnego rozwoju psychomotorycznego u dzieci.


Czym jest nadwrażliwość dotykowa?

Nadwrażliwość dotykowa to zaburzenie modulacji sensorycznej, czyli procesu regulacji odbioru bodźców, w tym przypadku czuciowych. Przy prawidłowym działaniu modulacji niektóre z impulsów czuciowych są uwydatniane w celu uniknięcia niebezpieczeństwa – urazu, a inne z kolei wyciszane, aby nie doszło do przeciążenia sensorycznego. 

Dzieci z obronnością dotykową mają zaburzoną tę regulację (modulację). Ich próg pobudliwości sensorycznej jest obniżony. Oznacza to, że zwyczajny bodziec czuciowy może wywoływać u nich nieadekwatną i nadmierną reakcję. 

Nadwrażliwość dotykowa może obejmować zarówno całe ciało, jak i poszczególne jego obszary np. głowę, stopy, dłonie lub twarz i strefę oralną, czyli obszary na których występuje największa ilość receptorów czuciowych.


Obronność dotykowa – objawy 

Do najczęściej występujących przejawów tej nieprawidłowości należą m.in.: 


Bardzo ważna jest świadomość rodzica/ opiekuna o tym, że reakcje obronne na niektóre z wyżej opisanych okoliczności nie muszą występować wyłącznie przy bezpośrednim zetknięciu się z czynnikami wywołującymi dyskomfort. 

Dziecko przeważnie sygnalizuje je wcześniej, ponieważ ma świadomość ich przybliżania się w czasie, np.:

Jak pomóc?

Jeżeli Twoje dziecko przejawia niektóre, wiele lub wszystkie z powyższych zachowań, nie czekaj aż z tego „wyrośnie”, ponieważ codzienne przeżywanie tak trudnych emocji i dyskomfortu wpływa bardzo negatywnie na rozwój młodego człowieka jak i na funkcjonowanie całej rodziny. Skontaktuj się z diagnostą zaburzeń integracji sensorycznej.

Tutaj można dowiedzieć się jak przebiega diagnoza i terapia integracji sensorycznej w gabinecie Sensorylab.


W jaki sposób wesprzeć dziecko z obronnością dotykową w domu?

Pamiętaj, że każde dziecko reaguje inaczej, dlatego ważne jest obserwowanie reakcji i próbowanie różnych strategii, aby znaleźć te, które są najlepiej dostosowane do potrzeb konkretnego dziecka. Wspieranie dziecka i budowanie poczucia bezpieczeństwa są kluczowe w procesie radzenia sobie z nadwrażliwością dotykową.


Podsumowanie

Prawidłowy rozwój systemu dotykowego ma ogromny wpływ na życie Twojego dziecka i jego przyszłość. Nie można sobie wyobrazić normalnego, codziennego funkcjonowania bez zdrowego zmysłu czucia powierzchniowego. Nasza sprawność motoryczna, zarówno mała (zdolności manualne), jak i duża (ogólna sprawność ruchowa), prawidłowa wymowa, a przede wszystkim kontakt z otoczeniem i relacje społeczne, zależą od właściwego przebiegu procesu przetwarzania, zaczynając od receptorów, poprzez nerwy obwodowe, rdzeń kręgowy, aż do mózgu. Mitem jest, że z nadwrażliwości dotykowej się wyrasta. Brak aktywności ze strony opiekuna/rodzica może jedynie przedłużać i pogłębiać to zaburzenie. Dlatego ważne jest uważne obserwowanie zachowania naszych dzieci i w razie potrzeby  należy podjąć odpowiednie działanie poprzez kontakt ze specjalistą.